Як самостійно перевірити забудовника
В останні роки держава стала досить жорстко контролювати процеси на ринку пайового будівництва. Однак, незважаючи на всі його зусилля, досі трапляються випадки навмисного банкрутства забудовників і навіть відверте шахрайство з грошима пайовиків. Про те, як правильно перевірити будівельну компанію перед укладенням договору пайової участі, читайте у цій статті.
Єдина інформаційна система житлового будівництва
Перш за все, забудовника слід перевірити на сайті https: //наш.дом.рф. Цей ресурс приступив до роботи з 1 січня 2018 року. На ньому можна отримати інформацію про характеристики об'єкта, терміни його здачі, а також дізнатися, чи зареєстрована будівельна фірма на даному ресурсі. Компанії відкривають на сайті особистий кабінет, за допомогою якого завантажують в базу даних свою фінансову документацію і проектні декларації. Правда, варто відзначити, що з даними відомостями можуть знайомитися лише функції контролю і наглядові органи. Звичайні громадяни мають доступ тільки до самої загальної інформації. Але, в принципі, і цього достатньо. Уже сама присутність будівельників на даному web-ресурсі говорить про відносну стабільність і сумлінності. До речі, на цьому ж сайті можна отримати дані і про проблемні будинках.
ЖК Гринвилль на Печерске предлагает Вашему вниманию жилье по самой выгодной стоимости на сегодняшний день.
І якщо цікавить вас компанія відсутній на даному сайті, тобто причина задуматися про її сумлінності.
Інтернет-портали для перевірки
В інтернеті існує достатня кількість ресурсів, де можна отримати інформацію про забудовника. Перш за все, це форуми, пов'язані з будівництвом житла. На них пайовики пишуть новини, обговорюють хід будівництва та обмінюються думками про компанії. Правда до цих відомостей слід підходити обережно. Справа в тому, що найчастіше позитивні відгуки про той чи інший забудовника залишають його менеджери (PR-акції частина їх роботи), а ось негативні іноді пишуть конкуренти. Звичайний бізнес. Як то кажуть, нічого особистого.
Щодо достовірні відомості легко отримати на спеціалізованих сайтах. Наприклад, на ресурсі «Судові та нормативні акти РФ» можна дізнатися, як часто судиться компанія, а також хто і які претензії до неї пред'являє. Звичайно, це дуже важливі дані. Однак вони далеко не в повній мірі розкажуть користувачеві про ступінь сумлінності або надійності забудовника. Адже предмети судових позовів можуть бути самі різні: від претензії до постачальників до порушення екологічних або будівельних норм з боку самої компанії.
Наприклад, така досить стійка і потужна будівельна організація, як «Донстрой», згадується більш ніж в 400 судових рішеннях. З іншого боку, банкрут ТОВ «Ві Ем Пі Інвест» фігурує в 406 судових актах. Тому кількість судових рішень не є вирішальним показником. Для загального розуміння необхідно ще їх проаналізувати.
Також для перевірки часто використовують і web-сайт ФССП. На ньому можна дізнатися, чи порушено стосовно забудовника виконавчі провадження. Втім, і це не показник. Цілком може статися так, що будівельна компанія має величезні борги, проте виконавчі листи ще не надійшли в ФССП. Або кредитори вважають за краще направляти їх не приставу, а відразу в банки, де у фірми знаходяться розрахункові рахунки. У цьому випадку дана інформація взагалі не відіб'ється на сайті ФССП.
Досить інформативними може бути ресурс «Відомості про юридичних осіб, що мають заборгованість по сплаті податків» на сайті ИФНС. Правда, там фіксуються дані тільки щодо тих компаній, які мають заборгованість перед бюджетом. Але це знову ж таки не показник фінансового становища юрособи. Справа в тому, що багато організацій, маючи величезні борги перед клієнтами і постачальниками, в той же час акуратно платять всі податки і збори і не допускають прострочення зобов'язань перед бюджетом.
Адже в цьому випадку для них зростає загроза примусового банкрутства, солідарної відповідальності, а також можлива дискваліфікація. Справа в тому, що податкові органи не роздумуючи банкрутують злісних неплатників, а потім залучають до відповідальності їх засновників і керівників. Так навіщо їм ризикувати? Тому щодо забудовника можуть бути сотні позовів, але при цьому він буде чистий перед бюджетом.
Багато фахівців радять для перевірки забудовника використовувати також Єдиний реєстр відомостей про банкрутство. Однак в останні роки я, чесно кажучи, навіть не чув про те, щоб будівельні компанії-банкрути, вносячи відомості до даного реєстру, одночасно продовжували залучати пайовиків. Таке було можливо в 90-і роки. Сьогодні це пряме шахрайство. Контролюючі органи просто не дозволять аферистам так розвернутися.